Anasayfa » Doğum » Normal Doğumun Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Normal Doğumun Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Bebek sahibi olacağınızı öğrendiğiniz andan itibaren aklınıza pek çok soru gelir. Kafanızı karıştıran onca soru işaretine rağmen, tatlı bir telaşla doğumun nasıl olacağını düşünürsünüz.

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir ?

Normal Doğum, en naturel Doğum şeklinden birisidir. Vücudunuz hiçbir tıbbi müdahale gerçekleşmeden doğurmaya programlıdır. Normal Doğum, Doğum sürecinin en önemli parçasıdır. Ve anneye katılımcısı olduğunu hissettirir. Annenin Doğum esnasında ıkınması, bebeğin Doğum kanalından ilerleyip doğması açısından gerekli ve çok önemlidir.

Normal doğumdan sonra hastanede daha az zaman geçirirsiniz. ( Sorunsuz bir Normal Doğum sonrası, genellikle 24 saat )

Doğum sonrası iyileşme döneminiz çok daha hızlıdır ve Sezaryan doğuma göre daha az ağrılıdır.

Normal doğumda, bebeğin, ”Yeni doğanın geçici takipnesi = TTN” adı verilen bir tür geçici solunum rahatsızlığını geçirme olasılığı çok daha düşüktür. TTN, Prematüre Doğan ve miadında Sezaryan doğan bebekler arasında daha sık görülen, ve tedaviyle 2–3 gün içinde düzelen solunum problemidir. Normal doğumlarda bu rahatsızlık çok daha az görülür. Çünkü Doğum kanalında ilerlerken oluşan baskı sayesinde akciğerlerden bu rahatsızlığa yol açan sıvı atılır, ve Natürel Doğum ”Epinefrin” hormonu salgılanması arttırır, bu durum Bebek akciğerlerinden sıvıyı temizler.

Normal doğumla doğan Bebekler ileride AstımBesin AllerjinleriLaktoz İntoleransı vs.. gibi rahatsızlıklar daha da az görülmektedir. Bunun, bebeğin Doğum kanalında faydalı bakterilere maruz kalması ile ilişkin olduğu tahmin edilmektedir.

bebekAnne emzirmeye daha çabuk ve etkili başlar, bebekle ilk temas daha erken ve daha kuvvetli olur.

Doğum Sonrası Kanama, iç organ hasarı, derin damarlarda kan pıhtısı vs.. oluşumu gibi riskler Normal Doğumda daha az görülmektedir.

Bir sonraki gebeliklerde Doğum eylemi daha kısa ve daha kolay olacaktır.

Normal Doğumun Zararları Nelerdir ?

Normal doğum sırasındaki acı ve ağrı hissetme korkusu bazı Anne adayları için büyük endişe yaratabilmektedir.

Normal doğum esnasında perine bölgesinde çeşitli yırtılmalar olabilir. Bu yırtıkların derecesi iyileşme hızınızı etkileyebilir. Bazen uzman doktorunuz kontrolsüz yırtık oluşumunu engellemek için ”Epizyotomi” adı verilen kontrollü bir kesi yaparak bunu engellemeye çalışır. Epizyotomi ve Doğum Yırtıkları sonrası biraz rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Bebeğin doğum kanalından geçmesi sonucu Şişlik, Morluk gibi birçok ciddi olmayan fiziksel travmalar oluşabilmektedir. Eğer doğum esnasında forseps ya da vakum kullanılırsa bunun görülme sıklığı artabilir.

Normal doğum rahim, idrar torbası, kalın barsak gibi pelvik organlarda sarkmaya sebep olabilir.

Normal  doğum yapan kadınlar, özellikle doğumun 2. evresi uzamış (ıkınma evresi) ise ve iri Bebek doğurma öyküsü var ise idrar kaçırma sorunu görülebilir.

Nadir olarak Normal Doğum sonrası ”Uterin Atoni” adı verilen rahim kaslarının gerektiği gibi kasılamamasına bağlı olarak kanama problemi görülebilir.

70 sorgu ile 0,206