Anasayfa » Bebek Bakımı » Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerde diş çıkarma dönemi hem bebek hemde anne için çok zorlu bir süreçtir.  6. Aydan sonra başlayan bu süreç her bebekte farklılık gösterebilir. Aile yapısı ve genetik düzene göre değişkenlik göstermesi ile bilinir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeğinizin diş çıkarma dönemine girdiğini birçok şekilde anlamak mümkün. Örneğin bir şeyleri sürekli ağzına götürerek ısırmaya başladıysa bu damaklarının kaşınmasından kaynaklı bir hareket olduğunu anlayabilirsiniz. Bununla birlikte tabi ki salya akıtır. En belirgin belirtiler bunlardır.

Bu dönemlerde bebeğiniz huy değiştirebilir. Çok sakin ve durgun bir bebek bile diş çıkarma döneminde daha huysuz olup her şeye ağlayarak tepki vermeye başlayabilir. Diş tamamıyla çıkana kadar da bu durum devam eder.

bebek_dis

Bu dönemde dikkat edilmesi gereken unsurlardan biride salya akıntısıdır. Bebeğin akıttığı salya çene ve yanak bölgesinde kızarıklığa neden olabilir Bununla birlikte salyanın fazlalığını dışarı akıtamayan bebeklerde öksürükte görülebilir.

Bebeklerde diş çıkarma döneminin en başta özelliği ise ateştir. Fakat her bebekte bu süreçte ateş görülmeyebilir. Ama ateş diğer hastalıklarında ön belirtisi olduğundan ateş artışında doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası ve Zamanları

dis_cikarma_tablosu

Diş çıkarma döneminde bebeğiniz genelde yediği gıdaları reddetmesi çok sık görülen bir davranıştır. Endişelenmenize gerek yoktur. Diş çıktıktan sonra düzelecektir.

Uyku düzeni de bebeğinizin ağrısına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu süreçte yaşanacak durumlar geçici olduğunu unutmayarak sabırlı olmanızı öneririz.

Bir yorum

  1. :poops
    müthiş bir site

70 sorgu ile 0,130